Útvar rychlého nasazení Policie ČR

Když se řekne URNA, tak si většina z nás představí skupinku drsných chlápků v černém a se samopalem v ruce, jak vyrážejí dveře nějakého překupníka drog a za pár okamžiků je v poutech odveden...

Ale asi málo z nás ví, jakým vyběrovým řízením tito muži musí projít a co vše musí umět, aby se stali právoplatnými členy zásahové jednotky. Od toho je tento článek abych vám přiblížil některé informace o tomto policejním útvaru.

Když na začátku 70. let minulého století začalo rapidně přibývat teroristických útoků, tak narůstala také potřeba vyškolených speciálních jednotek, které budou tomuto nebezpečí čelit. Tomu se tehdy nevyhlo ani socialistické Československo a proto v roce 1980, z rozkazu ministra vnitra, byla ustanovena tzv. XIV. správa SNB, jejimž hlavním úkolem byl boj s vyjímečne nebezpečnými pachateli a zvláštnímy formami trestné činnosti - tak jako dnešní zásahová jednotka.

001

Základní předpoklady pro přijetí do služeb ÚRN (Útvar rychlého nasazení Policie České republiky) jsou následující.

  1. minimální věk 23 let
  2. 3 roky služby u policie + odborné vzdělání a výcvik
  3. minimálně středoškolské vzdělání
  4. dobrý zdravotní stav a fyzická kondice
  5. řidičský průkaz skupiny B
  6. plavec

To jsou pouze jen ty nejzákladnější předpoklady pro přijetí, teď začneme u toho skutečného výběrového řízení, kterým musí každý uchazeč projít.

1. Fáze

Komplexní lékařské vyšetření provedené ZÚSS MV ČR zaměřené na schopnost zvládat nadměrnou fyzickou zátěž.

002

Psychologické vyšetření - testová baterie v trvání 6-8 hodin, odolnost vůči stresu, adaptabilita a schopnost týmové práce.

Testy tělesné zdatnosti - běh 60 m, běh 5000 m, kliky, shyby na hrazdě, sedy-lehy, plavání 400 m, šplh na laně 4,5 m, překážková dráha.

Záměrně se nikde nedočtete kolik by vám stačilo kliků za 1 minutu ani čas běhu na 5 km, aby jste neustále počet kliků zvyšoval a čas běhu snižoval.

003

2. Fáze

Pokuď jste dosáhli skvělých výsledků v první fázi testu, tak pokračujete fázi druhou. Tam se podle mého pozná, kdo má opravdový zájem stát se členem zásahové jednotky a kdo na to má jak psychicky a fyzicky.

Tato fáze probíhá v terénu a uchazeči jsou vystaveni týdení intenzivní zátěži. Adepti záměrně mají nedostatek spánku a jídla, jediné čeho musí mít dostatek je voda (pitný režim se nesmí podceňovat). Orientační pochody jsou prováděny s batohy a dochází při nich k neustálemu rozhodování a týmové spolupráci uchazečů. Během tohoto týdne každy adept ujde průměrně 300 kilometrů. Součástí pochodu je také nějaká houpačka nad propastí, (něco jako bangi) na které prý zamrazí i zkušeného výsadkáře. Samozřejmě při pochodu jsou všichni pod lékařským dohledem.

Posledním selekčním místem je pohovor před komisí ředitele ÚRN. Cílem je zjistit, proč se uchazeč chce stát členem zásahové jednotky.

004

Adept musí dosáhnout rovnoměrných výsledku v první a druhé fázi výběrového řízení. Výsledky těchto testů jsou u pohovoru také použity.

Výcvik URNY

Základním posláním jednotky, je násilné vniknutí do budovy, vlaku, letadla, autobusu, metra atd. Přislušníci URNY cvičí tyto postupy ve stresových a fyzicky náročných podmínkách. Okamžitě musí rozpoznat rukojmí od zločince, kterého (není-li jiné východisko) musí paralyzovat střelbou z pistole či samopalu. Součástí výcviku je také ochrana a doprovod důležitých VIP osob, což často mohou být i souzení zločinci.

Dále je součástí vycviku sebeobrana a výcvik boje muže proti muži. Zde se vychází z bojových umění jako je např. Tai box, Musado a další. Členové Urny absolvovali také výcvik v takzvané formě nečistého boje.

005

Výstroj URNY

Základ tvoří kombinéza, která může být černá nebo tvavě modrá. K pasivní ochraně přislušniků URNY patří neprůstřelná vesta severoirského původu. K ochraně hlavy slouží švýcarské přilby TIG a německé přilby Schubert se zabudovanými radiokomunikačnímy přístroji. Nedílnou součástí jsou také japonské vysílačky, výzbrojní vesty a další pomůcky.

Výzbroj URNY

Základem výzbroje tvoří pistole ČZ vz. 75 a 85 ráže 9 mm Luger. V Uherském Brodě si nechali ješte Čezety upravit (nechali si odstranit hmatníkovou část pojistky a prodloužit záchyt závěru).

Jako primární zbraň slouží samopaly Heckler&Koch MP5 ráže 9 mm Luger v různých provedeních, samonabíjecí brokovnice Benelli ráže 12 a odstřelovací pušky značky Steyer SSG 3000 ráže .308 Winchster. Pro vrhání granátů s omamnou a dráždivou látkou požívají české pušky RV 85 ráže 26,5 mm.

Každý přislušník URNY také u sebe nosí nůž, Uton vz. 75, ale je to pouze pracovní nástroj, nikoliv zbraň sloužící k boji.

006

Naše zásahová jednotka používá náboje s celoplášťovou střelou značky Sellier&Bellot.

V současné době URNA disponuje zhruba 100 členy, ale jejich počet se neustále mění. Každý rok do služby ÚRN nastoupí okolo 7 nových členů. Aby bylo docíleno neustáleho zlepšování jednotky, udržuje URNA velmi blízké kontakty se zahraničními "zásahovkami" jako jsou např. anglická SAS, belgická SIE známá jako DIANA, italskými GIS a NOCS, španělskou skupinou GEO, francouzskými GIGN a RAID a také německou GSG9.

I když zatýkání URNOU vypadá někdy velmi tvrdě, tak její příslušníci se vždy snaží zachovat život a zdraví osob, které mají zajistit. Při jednom násilném vniknutí do objektu, namířil jeden z přítomných pachatelů na muže zásahové jednotky zbraň. Ten než vystřelil, postřehl vzadu stojící ženu, kterou by mohla vypálená střela rovněž zranit. Nehledě na vlastní riziko, odhodil tento člen zasahující skupiny zbraň a spacifikoval útočníka rukama.

Mezi členy Urny jsou i dárci krve a držitelé plakety doktora Jánského. Také 15 mužů, při záplavách v roce 1997, dobrovolně pomáhalo při záchraně osob i majetku.

zpet

zdroj: www.airsoftguns.cz (Petronikus Piti)


Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL