BALISTICKÁ OCHRANA

ŽIVOTNOST

- BALISTICKÁ OCHRANA

- VLASTNOSTI A VÝROBA PLÁTŮ

- TYPY BALISTICKÝCH PLÁTŮ

- KRYCÍ VLASTNOSTI MATERIÁLU

- ŽIVOTNOST BALISTICKÉ OCHRANY

- NORMA PRO KLASIFIKACI ODOLNOSTI

- TŘÍDY BALISTICKÉ ODOLNOSTI

- KONSTRUKCE A TYPY BALISTICKÝCH VEST

- VÝBĚR VHODNÉ VELIKOSTI BALISTICKÝCH PLÁTŮ

- PROTI-STŘEPINOVÁ OCHRANA

- VIDEO TESTY BALISTIKY V PRAXI

Obecný požadavek na životnost balistické vesty a zejména balistických vložek a plátů je pět let a případně dalších pět let, pokud byla vesta předchozím období skladována v odpovídajících podmínkách.

Byla-li vesta již pět let používaná, tak povolení dalšího použití bez provedených zkoušek je velmi riskantní. Balistické materiály ve vestách degradují a pět let stará vesta už nemusí zadržet stejnou střelu, jako vesta nová.

Prodloužení životnosti u skladovaných vest je vcelku logické. Pokud byly uloženy správně, tak zatím ještě nedošlo k zásadním změnám v charakteristikách balistického materiálu. Co však neplatí při tom, když je vesta používána. Zvláště nadšenci, kteří si koupí přes internet použitou vestu, by měli vědět, že taková vesta je hlavně pro oko a ne pro skutečnou ochranu.

Obecně platí, že všechny plastové a pryžové výrobky věkem ztrácejí své vlastnosti a obvykle křehnou. U balistických materiálů je to velmi podobné. Pokud se nejedná o ocelové nebo titanové pláty, tak u všech balistických vložek a plátů se s věkem zhoršují vlastnosti.

Důležité je zmínit i poškození obalu měkké balistické vložky nebo plátu. Pokud dojde k poškození obalu, tak s vysokou pravděpodobností je nutné balistickou vložku vyřadit. Oprava je sporná, protože se musí doložit, že samotný balistický materiál nebyl poškozen.

BALISTICKA Pokud tedy dojde k propíchnutí vesty neopatrností nebo v boji, je nutné si balistickou vložku vyměnit. Neméně důležité je také dbát na správné zacházení s pláty. Keramické pláty jsou obvykle křehké a při pádu na pevnou podložku může dojít k jejich poškození. Je asi logické, že prasklý plát svého uživatele již neochrání.

Výrobci kompozitních plátů proto doporučují provést před prvním použitím a poté periodicky zkoušku stlačením a kroucením panelu v rukách. Pokud se začnou ozývat zvuky jako škrábání či vrzání, tak je panel poškozen a nesmí se používat. Každý by se o pláty měl dobře starat, protože na nich může záviset jeho život.

ÚDRŽBA BALISTICKÉ OCHRANY

Neméně důležitou částí je údržba balistických vest. Dojde-li k nesprávnému zacházení, může to mít významný vliv na životnost a odolnost vesty. Proto by se měly skladovat vždy v suchu, avšak nikoli na přímém slunci. To platí především u kevlaru a twaronu neboli aramidu, kterým vadí ultrafialové záření. Ke zhoršení jejich vlastností také dochází při styku s vodou, kdy voda mezi vlákny funguje jako mazivo a usnadňuje tak střele její pohyb ochranným materiálem.

Po uschnutí se však odolné vlastnosti obvykle vrací na původní úroveň. Z těchto důvodů není vhodné pláty vyndávat z vodovzdorných obalů, protože stejně jako voda může působit i pot. Dále musíme dát pozor na to, aby vesta nepřišla do styku s chemikáliemi a nebyla položena v blízkosti zdroje tepla. S vestou by se mělo zacházet velmi opatrně a to především u těžkých vest s keramickými pláty, jež jsou náchylné na zlomení při pádu na tvrdý podklad nebo silnému úderu.

Při poškození nebo uplynutí pěti let (tj. doba životnosti vesty garantována výrobcem), kdy se může změnit struktura vláken a tím dojít ke snížení odolnosti je třeba vestu vyměnit. Vestu je třeba průběžně kontrolovat, jakákoliv porušení mohou být důvodem k výměně. Při zásahu je vesta znehodnocena a nesmí se nadále používat (po skončení boje).

Má tedy smysl kupovat vyřazené “sběratelské předměty”, používat je dál či uchovávat pro případ nouze? Ať si každý udělá názor sám.

Někomu stačí, že má keramický plát či helmu za pár šupů. Stejně je velmi nepravděpodobné, že je někdy bude opravdu potřebovat. Na druhou stranu, pokud je někdy potřebovat budete, měli byste si být jistí kvalitou na 100%. A zrovna to v případě těchto vyřazených balistik vám nikdy a nikdo nezaručí.

Vezmeme-li v potaz známé kauzy nekvalitních šmejdů, které policie či armáda zakoupila v domnění, že se jedná o top kvalitu, rozhodně bychom neriskovali. Vzpomeňte si třeba na kauzu “pryskyřicových panelů”, kolem kterých bylo loni takové haló, a které dodavatel odmítá vyměnit. Kdy se asi tak objeví v armádních výprodejích “pro sběratelské účely”?

Takže osobně bychom neriskovali. A vezmeme-li v potaz to, že stejně jeden dva takovéto přesluhující vyřazené pláty budete muset rozřezat a rozstřílet, abyste měli jistotu, celková cena za komplet bude stejná, jako kdybyste koupili pláty nové. Dle nšeho názoru je nejlepší variantou koupit si nové balistické prostředky a ty klidně sušit ve skříni dalších 10-20 let bez ztráty na kvalitě. Pořízení této balistiky je pro otrlé týpky, kteří mají rádi hazard a rádi riskují. V tomto případě je, ale v sázce vpodstatě docela vysoká cena a tou je život. Je pravda, že dobře skladovaná keramika či měkká může výrazně přežít svoji dobu trvanlivosti, nicméně abychom takovéto vestě/plátu mohl věřit, museli byste jeho skladování mít celou dobu pod kontrolou a vědět, že jej skladujete správně.

Plát, který leží v policejním skladu bude mít po 10 letech úplně jiné parametry, než plát co nosil nějaký policista byť ojediněle, ale když už, tak se ve vestě pěkně propotil (vlhko a sůl) a následně hodil do kufru služebního vozidla, kde se celá vesta dlouhodobbě pekla při 60°C na sluníčku a nebo naopak mrzla při zimních mrazech. Oba takovéto pláty mohou vypadat zachovale, protože jsou nošeny ojediněle a spíše jen někde tiše leží a odpočívají, ale podmínky ve kterých takto odpočívají, jsou zásadní. Bohužel pro normálního smrtelníka, který je kupuje jako bazar, vždy bude obrovský risk toto nějak pochytit, a ani když koupí více kusů a některé z nich otestuje, nikdy nebude mít jistotu, že je plát v pořádku.

..pokud byste chtěli použít na vlastních stránkách či jinak publikovat informace uvedené na našich stránkách www.diverzanti.cz, prosíme o uveďení zdroje odkud jste tyto informace čerpali
Termit (Diverzanti)

a závěrečná rada na konci článku od www.strikeface.cz

zdroj: různé články a odborné publikace, týkající se balistické ochrany

zpet


Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL