... a aby z našeho článku nevyšla keramika jako největší looser, doplnili jsme pár realných testů z https://www.vybaven.cz/ pro celkovou objektivitu.
Test kompozitní panel bez obsahu keramiky level III.++ Stand alone produkce STORMBLADE. Jde o lehoučký (váží pouze 1,7kg!) polyethylenový panel, který prý ve vestě může sloužit dokonce i jako plovák při pádu do vody. ODKAZ NA PANEL
Test kompozitní panel s keramikou AL2O3 level IV o váze 3,1kg. ODKAZ NA PANEL Díky 3D modelu si můžete udělat představu o tom, jak vlastně vypadá moderní keramický plát.
Stejně jako v případě předchozího plátu se jedná o tzv. multi hit panel. Tedy takový, který snese více zásahů. Dosahuje se to právě tím množstvím keramických destiček. Energie střely se přenáší na daleko menší plochu, než je tomu v případě monolitické keramiky.
Moderní pláty a přilby pokud jsou nové fungují perfektně, přesně jak mají. Jak je to ale v případě dlouhodobě skladovaných “sběratelských předmětů”?
Mrkneme se na keramický panel třídy IV. Ten byl kupován na armatexu, cena je nyní 1950,-Kč. Panel je z roku 2003, jako výrobce se uvádí Petris Solnice s.r.o. Záruka je desetiletá, do března 2013. V době testování byl tedy 4 roky “prošlý”.
Dá se tedy říct, že i pláty vyrobené v roce 2003 stále plní svou funkci. Opět jde o horší kvalitu materiálů, kterou vyvažuje více než příznivá cena těchto “sběratelských předmětů”.
A co měkká balistika? Jak vlastně degraduje, když se skladuje v suchu a není vystavena slunečnímu záření? K dispozici jsme měli skutečnou raritku. 18 let starou balistickou vložku, která byla na první české misi v Kosovu a následně X let ležela v tmavém a suchém sklepě.
Ten lze v podstatě rozdělit na dvě části
Má tedy smysl kupovat vyřazené “sběratelské předměty”, používat je dál či uchovávat pro případ nouze? Ať si každý udělá názor sám.
Někomu stačí, že má keramický plát či helmu za pár šupů. Stejně je velmi nepravděpodobné, že je někdy bude opravdu potřebovat. Na druhou stranu, pokud je někdy potřebovat budete, měli byste si být jistí kvalitou na 100%. A zrovna to v případě těchto vyřazených balistik vám nikdy a nikdo nezaručí.
Vezmeme-li v potaz známé kauzy nekvalitních šmejdů, které policie či armáda zakoupila v domnění, že se jedná o top kvalitu, rozhodně bychom neriskovali. Vzpomeňte si třeba na kauzu “pryskyřicových panelů”, kolem kterých bylo loni takové haló, a které dodavatel odmítá vyměnit. Kdy se asi tak objeví v armádních výprodejích “pro sběratelské účely”?
Takže osobně bychom neriskovali. A vezmeme-li v potaz to, že stejně jeden dva takovéto přesluhující vyřazené pláty budete muset rozřezat a rozstřílet, abyste měli jistotu, celková cena za komplet bude stejná, jako kdybyste koupili pláty nové. Dle nšeho názoru je nejlepší variantou koupit si nové balistické prostředky a ty klidně sušit ve skříni dalších 10-20 let bez ztráty na kvalitě. Pořízení této balistiky je pro otrlé týpky, kteří mají rádi hazard a rádi riskují. V tomto případě je, ale v sázce vpodstatě docela vysoká cena a tou je život. Je pravda, že dobře skladovaná keramika či měkká může výrazně přežít svoji dobu trvanlivosti, nicméně abychom takovéto vestě/plátu mohl věřit, museli byste jeho skladování mít celou dobu pod kontrolou a vědět, že jej skladujete správně.
Plát, který leží v policejním skladu bude mít po 10 letech úplně jiné parametry, než plát co nosil nějaký policista byť ojediněle, ale když už, tak se ve vestě pěkně propotil (vlhko a sůl) a následně hodil do kufru služebního vozidla, kde se celá vesta dlouhodobbě pekla při 60°C na sluníčku a nebo naopak mrzla při zimních mrazech. Oba takovéto pláty mohou vypadat zachovale, protože jsou nošeny ojediněle a spíše jen někde tiše leží a odpočívají, ale podmínky ve kterých takto odpočívají, jsou zásadní. Bohužel pro normálního smrtelníka, který je kupuje jako bazar, vždy bude obrovský risk toto nějak pochytit, a ani když koupí více kusů a některé z nich otestuje, nikdy nebude mít jistotu, že je plát v pořádku.
video testy od www.vybaven.cz
a závěrečná rada na konci článku od www.strikeface.cz
Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL