BALISTICKÁ OCHRANA
NORMA PRO KLASIFIKACI ODOLNOSTI
- BALISTICKÁ OCHRANA
- VLASTNOSTI A VÝROBA PLÁTŮ
- TYPY BALISTICKÝCH PLÁTŮ
- KRYCÍ VLASTNOSTI MATERIÁLU
- ŽIVOTNOST BALISTICKÉ OCHRANY
- NORMA PRO KLASIFIKACI ODOLNOSTI
- TŘÍDY BALISTICKÉ ODOLNOSTI
- KONSTRUKCE A TYPY BALISTICKÝCH VEST
- VÝBĚR VHODNÉ VELIKOSTI BALISTICKÝCH PLÁTŮ
- PROTI-STŘEPINOVÁ OCHRANA
- VIDEO TESTY BALISTIKY V PRAXI
Proti účinkům všech druhů zbraní se lidé vždy chránili. Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva již v 70. letech minulého století zabezpečoval speciální zkoušky balistické odolnosti mj. podle požadavků Policie České republiky. Na základě dlouholetých zkušeností Úřad vypracoval v roce 1996 českou státní technickou normu, která byla schválena a zavedena jako ČSN 39 5360. Tato ČSN, jak se později ukázalo, byla nadčasová a mnoho zahraničních normalizačních institucí z ní převzalo určité pasáže. Jednalo se především o typy střeliva pro testování balistické odolnosti proti střelám a tvar zkušebního nože pro testování
Nejčastěji prováděnými zkouškami pro výrobce, dovozce a uživatele jsou zkoušky balistické odolnosti vůči střelám a střepinám. U balistické odolnosti vůči střelám
se vyhodnocuje účinek normované střely v ochranném prostředku a v podkladovém materiálu, kdy se zjišťuje rychlost střely, průstřel nebo neprůstřel, hloubka a objem vtisku v podkladovém materiálu.
U balistické zkoušky odolnosti vůči střepinám se zjišťuje mez balistické odolnosti vůči normované střepině označovaná jako parametr V 50. Zde se vyhodnocuje průměrná hodnota rychlosti střepin ze stanoveného počtu rychlostí střepin, které způsobily průrazy a neprůrazy zadní strany zkoušeného vzorku za předem určených podmínek.
Výroba je poměrně složitou záležitostí, a proto si výrobci nechávají testovat již základní materiály
před jejich použitím k výrobě. Nejčastěji se používají balisticky odolné tkaniny zpevněné umělými pryskyřicemi, různé druhy polymerů, keramické segmenty či vrstvené sklo. Zpravidla se jedná o konstrukční celky, ve kterých jsou použity kombinace základních materiálů.
V současnosti hojně používaná americká kolem norma NIJ 0101.04 již není na území USA platná. Nahradila ji norma NIJ 0101.06. Všechny bezpečnostní složky dnes již musí nakupovat balistickou ochranu dle této nové normy a to bez výjimek. V používání mohou zůstat ty prvky výstroje, které byly pořízeny před zavedením nové normy a to do doby ukončení jejich životnosti.
Je zajímavé, že navzdory tomu, že norma NIJ 0101.04 v zemi svého původu pozbyla platnost a ozbrojeným složkám mohou dodávat pouze dodavatelé s certifikátem vydaným pouze akreditovanou zkušebnou na území USA, tak tato norma žije svým vlastním životem. Pro řadu zemí je tato norma snadno uchopitelná a osvědčená a tak je používána i nadále.
zobraz NORMU NIJ Standard–0101.04 NORMA NIJ STANDARD–0101.04
Obecně je tato norma označována za jednu z nejpoužívanějších norem řešících problematiku balistické ochrany a navazuje na normu NIJ Standard–0101.03.
NIJ Standard–0101.04 definuje 4 základní třídy odolnosti a 2 třídy doplňující. Samotné testování probíhá v šestiranných sekvencích pro každý druh munice specifikovaný v tabulce normy. Maximální přípustná hloubka průtisku činní 44 mm, přičemž objem průtisku se neměří.
Při posuzování plátů z hlediska balistické odolnosti jsou pak důležité ještě dva údaje - kolik zásahů z dané ráže plát snese a zda je plát určen i pro samostatné použití.
Testování se provádí při dvou variantách, jednak za sucha a jednak po vystavení testované zbroje působení vody. Namočení zbroje se provádí před umístěním na podkladový materiál tak, že jsou obě strany zbroje vystaveny po dobu 3 minut přesně určenému množství vody. Následně jsou testovány obě strany zbroje, jak přední tak zadní. Jestliže vesta obsahuje panely pro ochranu konce páteře či jiné součásti, jsou testovány také spolu s vestou.
PROVEDENÍ TESTU NIJ Standard–0101.04
Pro správné provedení testu a jeho opakovatelnost, stanovuje norma také správné rozestavení jednotlivých prvků testovací aparatury. Hlavními prvky jsou testovací zbraň, chronograf a testovaná zbroj upevněná na podkladový materiál. Podle obrázku prezentovaného níže je možné vidět, že vzdálenost zbraně od zbroje závisí na TBO pro kterou je zbroj testována, tedy 5 m pro úrovně I, II, II-A a III-A, které podle tabulky odpovídají krátkým kulovým zbraním, a 15 m pro úrovně III a IV odpovídajícím dlouhým kulovým zbraním. Vzájemná vzdálenost jednotlivých spínačů chronografu není pevně stanovena, ale také se odvíjí od TBO a musí být v rozmezí od 0,5 do 1,5 m, avšak při dodržení vzdálenosti 2 m od ústí hlavně testovací zbraně ke spouštěcímu spínači chronografu.
TEST TBO
Zkušební sestava pro zkoušení TBO se skládá ze vzorku upevněného na podkladový materiál tak, aby se ho dotýkal po celé ploše, a dále ze zkušební zbraně uchycené tak, aby úhel letu střely byl kolmý k ploše ochranného prostředku, pokud není stanoveno jinak. Při každém výstřelu je měřena rychlost střely. Vzorek se umístí od ústí hlavně do vzdálenosti 5m pro TBO 2, 3, 4 a 10m pro TBO 1, 5, 6, 7 a SG (ČSN 39 5360, 1996).
TEST TON
Pro stanovení TON I, II, a III je zkušební zbraň spouštěna na ochranný prostředek. Vzorky se zkoušejí třemi pády v dané TON v místech deklarované funkční ochrany. Provádějí se tři vpichy a to tak, aby zásahy tvořily vrcholy rovnostranného trojúhelníku o stranách 60±10 mm. Účinek hrotu na ochranném materiálu se vyhodnocuje po každém pádu (ČSN 39 5360, 1996).
Po ukončení testů se provede vyhodnocení ochrany proti bodným zbraním. Vzorek je nevyhovující, pokud je vtisk v podkladovém materiálu hlubší než 25 mm nebo o objemu větším než 8 ml, anebo pronikne-li zkušební bodná zbraň více jak 10mm do podkladového materiálu (ČSN 39 5360, 1996).
ROZMÍSTĚNÍ ZÁSAHŮ NIJ Standard–0101.04
Norma stanovuje také požadavky na rozmístění testovacích zásahů na ploše testované zbroje. Zobrazení zásahu na obrázku, bod číslo 1 slouží k posouzení deformace podkladu po prvním zásahu a ke změření hloubky průtisku. Po změření probíhá zbytek série, tedy body 2 až 6, bez přerušení. Cílem je posouzení odolnosti zbroje proti vícečetným zásahům. 5. a 6. zásah série jsou vedeny pod úhlem 30° k ploše zbroje.
skrýt NORMU NIJ Standard–0101.04 zobraz NORMU NIJ Standard–0101.06 NORMA NIJ STANDARD–0101.06
Tato norma postupně nahrazuje NIJ Standard–0101.04 a je výrazně přísnější. Došlo ke zvýšení výkonů střeliva zejména v úrovni ochrany IIIA. Vesta podle nové normy musí zastavit průraznější střelivo, než podle normy předchozí a to se stejným maximálním průhybem, takže dochází k použití jiné skladby, při zachování hmotnosti vesty, nebo ke zvýšení počtu vrstev standardních materiálů a tím pádem i k nárůstu hmotnosti.
Co je dále důležité, tak do normy byly zavedeny i životností testy. Zkouší se vesty jak nové, tak vesty uměle „zestařené“. Rovněž je přidána zkouška ponoření vesty. Dříve stačilo postříkat vestu vodou, ale to bylo prokázáno jako nedostatečné a dnes se vesta ponořuje, aby se ukázaly možné vady ve vodotěsném obalu měkké balistické vložky případně v panelu.
Byl také navýšen počet zadržených střel u panelů a došlo k nárůstu počtu vzorků, takže certifikace podle nové normy je extrémně finančně náročná. V Evropě provádí zkoušku dle NIJ 0101.06 pouze několik málo zkušeben s tím, že tato zkouška je určena pouze pro zákazníky mimo USA, kteří platnost této zkoušky uznají, protože pro americký trh musí být zkouška provedena pouze na území USA.
S normou NIJ 0101.04 se budeme setkávat ještě delší dobu, než se plnohodnotným balistickým etalonem stane nástupkyně NIJ 0101.06. Plnému rozšíření brání zatím velice vysoké náklady pro certifikaci. Dá se však předpokládat, že zákazníci budou celosvětově postupně vyžadovat dodávky podle nové normy, a tak budou společnosti nuceny v zájmu přežití k certifikaci i podle nové normy.
Někteří lidé v ČR hovoří o tom, že jejich vesta vyhovuje NIJ 0101.06. Zde je nutno být na velikém pozoru. Jak bylo uvedeno, tak skutečnou zkoušku na úrovni dnes v Evropě dokáže provést pouze pár zkušeben. To, že do vesty někdo vystřelí z pistole v ráži .357 SIG ještě neznamená, že vesta odpovídá této normě! Platí také, že vesty dle normy NIJ 0101.06 jsou obvykle výrazně dražší, protože výrobce si musí nechat kompenzovat náklady na výrazně dražší certifikaci.
skrýt NORMU NIJ Standard–0101.06 zobraz NORMU ČSN 39 5360 NORMA ČSN 39 5360
Dlouhá léta byla balistická ochrana jednotlivce v naší zemi nakupována podle naší české normy ČSN 39 5360. Jedná se o naši specifickou normu. Norma je postavena jako sloučená norma pro tento typ ochranných prostředků a zahrnuje jak hodnocení balistické ochrany, proti-střepinové ochrany a také ochrany proti průpichu.
Z hlediska balistiky obsahuje celou řadu úrovní ochrany proti hrozbám z různých zbraní. V porovnání s NIJ 0101.04 je komplexnější a obsahuje i „východní“ ráže, se kterými je možno se setkat. Je to jak výhodou pro policisty, tak i pro vojáky, kteří asi častěji narazí na protivníka se zbraněmi v ráži 7,62×39 mm (např. AK-47 a jeho klony), než se zbraněmi v ráži 7,62×51 mm NATO.
skrýt NORMU ČSN 39 5360
..pokud byste chtěli použít na vlastních stránkách či jinak publikovat informace uvedené na našich stránkách www.diverzanti.cz, prosíme o uveďení zdroje odkud jste tyto informace čerpali